Wycieczka klas 2b i 3b
Z wizytą w Krakowie
28 października 2021 roku o godzinie 6.00 dzieci z klasy 2b i 3 b wyjechały na dwudniową wycieczkę do Wieliczki i Krakowa. W pełnym składzie 29 uczniów i 3 opiekunów ruszyliśmy w drogę. W czasie jazdy widzieliśmy wiele przepięknych krajobrazów, omówiliśmy piętra i rodzaje lasu, które jesienią przepięknie się prezentują. Do Wieliczki dotarliśmy o 12.30, zwiedzanie rozpoczęliśmy od Szybu Daniłowicza, w którym schodami zeszliśmy na głębokość 63 m. Następnie przeszliśmy korytarzami kopalni zwiedzając kolejne komnaty wykonane z soli. Widzieliśmy aż 20 pomieszczeń, a wśród nich niepowtarzalną Kaplicę św. Kingi, a także jeziora solankowe i ozdoby wykonane z kryształów soli. Poznaliśmy dawne narzędzia i maszyny górnicze, a także stosowane w przeszłości metody wydobycia i transportu soli. Po zwiedzaniu na głębokości 135 m zjedliśmy pożywny obiad, dzięki któremu mieliśmy siłę na dalszą podróż, tym razem jechaliśmy do Krakowa. O godzinie 17.00 przy Sukiennicach rozpoczęliśmy zwiedzanie podziemnego miasta. Poznaliśmy historię i dziedzictwo kulturowe dawnej stolicy Polski. W podziemnych korytarzach zgromadzono wiele pamiątek, zachowały się średniowieczne narzędzia, biżuteria a nawet ulice i dawne mury miasta.
W szybkim tempie przeszliśmy na krakowskie Powiśle, żeby ruszyć w nocny rejs statkiem. Kraków jest pięknie oświetlony, szkoda, że nie udało nam się zobaczyć ognia, którym zieje smok. W czasie rejsu nie nudziliśmy się, ponieważ zapewnione mieliśmy atrakcje. Najpierw zachwycaliśmy się widokami nocnego Krakowa, a następnie wykonywaliśmy smoka z papieru, z którym odgrywaliśmy scenkę z legendy. Było dużo śmiechu i radości kiedy dzieci wcielały się w postaci z legend. Po rejsie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie i ruszyliśmy do hotelu Zakliki, gdzie zjedliśmy obfitą kolację, po czym rozlokowaliśmy się w pokojach.
29 października zaraz po śniadaniu ruszyliśmy do Żywego Muzeum Obwarzanka, gdzie samodzielnie formowaliśmy i piekliśmy wg dawnej receptury, Obwarzanki Krakowskie. Były pyszne. Następnie przeszliśmy na wzgórze Wawel i tam zwiedzaliśmy reprezentacyjne komnaty królewskie. Wszystkich zaciekawiła niesamowicie duża kolekcja arrasów, niektóre z nich zostały mocno zniszczone podczas II wojny światowej. Po zwiedzaniu Wawelu przyszedł czas na spotkanie z przewodnikiem, który oprowadził nas po Katedrze. Widzieliśmy również groby królów Polski, a także naszego patrona Marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie weszliśmy na dzwonnicę, gdzie podziwialiśmy nie tylko jeden z największych dzwonów w Polsce, ufundowany przez Zygmunta Starego - „Dzwon Zygmunta”, ale również przepiękną panoramę Krakowa. Przyszedł czas na dalsze zwiedzanie, tym razem zabytkowymi uliczkami przeszliśmy do rynku , gdzie wysłuchaliśmy hejnału z wieży Kościoła Mariackiego. Ulicami Krakowa, którymi niegdyś chadzali sławni ludzie, dotarliśmy do kamienicy, w której mieszkał Jan Długosz, a później do miejsca , w którym Jan Paweł II – Papież Polak spotykał się z młodzieżą. Po ciekawym, ale męczącym dniu mieliśmy chwilkę na zakupy pamiątek i zjedzenie przygotowanej przez panie niespodzianki – lodów. Ożywieni, ochoczo ruszyliśmy do pomnika Smoka Wawelskiego gdzie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. W drogę powrotną ruszyliśmy o godzinie 15.15. Po drodze zjedliśmy pyszny obiad i śpiewając, do Zamienia dotarliśmy o 21.30. To był bardzo udany wyjazd i wspaniale spędzony czas w gronie rówieśników.
Uczniowie klasy 3b
Zapraszamy na krótką relację z wyprawy