Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Zdalne nauczanie, a w tym konkurs na legend pisanie.

Tematyka konkursu literackiego na legendę była powiązana z treściami programowymi realizowanymi na lekcjach języka polskiego tj. z poznawaniem legend z różnych regionów Polski. Wyobraźnia uczniów znalazła naprawdę ciekawe wyjaśnienia na temat pochodzenia herbu Mińska Mazowieckiego, łącznie z takim, że i na naszym terenie grasował smok, że gwiazda była świetną kowalską robotą lub jest zaginioną ukochaną córką możnego pana i jako gwiazdę umieścił ją w herbie. A jeszcze inna legenda tłumaczy, że ośmioramienna gwiazda to symbol ośmiu braci, którzy zginęli w walce w obronie miasta. Fantazji naprawdę uczniom nie brakowało. Oto legenda Szymona Morawskiego z kl.VA


Szymon Morawski kl. V A

Legenda o herbie Mińska Mazowieckiego.

Dawno, dawno temu, kiedy nas jeszcze nie było na świecie, na naszych ziemiach działy się niesłychane historie . Jedną z takich historii wam opowiem. Znam ją od mojej babci, a ona od swojej. Niejedna osoba zastanawia się, dlaczego taki jest herb Mińska Mazowieckiego, to znaczy na niebieskim tle ośmioramienna gwiazda, a pod nią pół księżyc. Ta opowieść to wszystko wyjaśni.
Bardzo dawno temu część miasta należała do szlacheckiej rodziny Hlebowiczów. Szlachcic miał piękną córkę, którą bardzo kochał. Często nazywał ją gwiazdką. Mówił, że rozświetla otoczenie jak gwiazdy na niebie. Dziewczyna była bardzo dobrą i pogodną osobą, kochała przyrodę i zwierzęta, dlatego często odwiedzała pobliski las. Płynęła tam niewielka rzeka Srebrna. Dziewczyna lubiła tam odpoczywać, słuchała śpiewu ptaków, zbierała borówki i jagody, obserwowała zwierzęta.
Pewnego popołudnia, kiedy odpoczywała nad rzeką, zobaczyła ośmiu krasnali wędrujących leśną ścieżką. Na początku krasnoludki bardzo się wystraszyły, ale kiedy poznały dziewczynę, bardzo ją polubiły i zaprzyjaźniły się z nią.
Niestety, krasnoludki opowiedziały jej również o bardzo złym wodniku, który mieszkał w rzece Srebrnej i mówiły, aby uważała. Choć dziewczyna nigdy nie spotkała wodnika, on ją obserwował za każdym razem, kiedy się pojawiła nad rzeką, słuchał jej pięknego śpiewu i zakochał się w niej. Chciał ją mieć na zawsze blisko siebie. Wodnik był również czarodziejem, potrafił zmieniać się w inne postaci. Pewnego razu użył podstępu. Zamienił się w jednego z krasnoludków i zwabił dziewczynę nad rzekę. Tam zamienił ją w gwiazdę i umieścił na niebie, nad rzeką, aby każdej nocy świeciła tylko dla niego i aby mógł patrzeć na jej blask. Wszystko widziały krasnoludki, lecz nie mogły nic zrobić. Opowiedziały szlachcicowi co się stało. Ojciec bardzo rozpaczał po stracie córki, do końca życia wieczorami chodził nad Srebrną i wpatrywał się w niebieskie niebo. Było tam mnóstwo gwiazd, ale jedna zawsze świeciła najjaśniej, zawsze była w pobliżu księżyca. Szlachcic chciał, żeby ludzie nigdy nie zapomnieli o jego córce, dlatego w herbie miasta umieścił żółtą ośmioramienną gwiazdę - upamiętniającą dziewczynę i ośmiu krasnoludków oraz żółty półksiężyc na niebieskim tle. W końcu taki widok towarzyszył mu każdego wieczoru i był bardzo ważny dla niego. Dzięki tym wieczornym spotkaniom miał siłę, aby dalej żyć.
Jeśli kiedyś będziesz nad rzeką Srebrną, wieczorem, to popatrz w gwiazdy, może uda się zobaczyć tę najjaśniej świecącą gwiazdę. Pomyśl wtedy o dziewczynie, krasnoludkach i złym wodniku... I o tym, czy to właśnie tak było z tym herbem Mińska, a może ty znasz inną legendę ...i powiesz jak to było.

Data dodania: 2020-06-25 08:40:29
Ilość wyświetleń: 362

Partnerzy

Motto
naszej
szkoły

 

 

Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska.

 

Józef Piłsudski
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook